O skautingu

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Co je skauting?

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích a teritoriích světa. Ačkoliv se za více než 100 let existence mnohé změnilo, základní myšlenky zůstávají a jsou platné i v dnešní době. Jsme součástí Junáka – českého skauta, největší a nejznámější výchovné organizace pro děti a mládež v Česku. Za posledních 10 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil o 50 procent, na současných více než 67 tisíc.

Členství ve skautském oddíle naučí člověka samostatnosti, týmové spolupráci a zodpovědnosti jak vůči sobě, tak vůči společnosti a přírodě.

„Jednou skautem, navždy skautem,“ hlásá mnoho lidí, kteří byli v minulosti aktivními skauty, ale dnes už se „jen“ řídí základními hodnotami.

Foto: Zuzana Havlínová

Skauting je určen pro všechny děti a mladé lidi, kteří chtějí pracovat na svém osobním rozvoji. Oddílová činnost se zaměřuje na hodnotovou výchovu dětí a současně vychází vstříc jejich specifickým zájmům. Programová náplň zahrnuje nepřeberné množství aktivit v oblastech jako je sport, přírodověda, věda a technika, kultura a další. Při tom všem pozná skaut další podobně smýšlející lidi, se kterými uzavře přátelství, mnohdy na celý život. Od jiných organizací se skauting liší právě touto myšlenkovou náplní, která se ukazuje být pro společnost stále aktuální a potřebná. Dokládá to rostoucí počet skautů a skautek v ČR.

Foto: David Kolář

Celé hnutí je založené na dobrovolnosti – všichni vedoucí vykonávají svou činnost dobrovolně ve svém volném čase, nejsou za ni nijak placeni.

Náplň činnosti

Každý oddíl se skládá z jednotlivých družin (skupiny o 6-8 dětech podobného věku, které spolu tráví většinu času). Společně se pravidelně setkáváme na schůzkách, hrajeme hry, plánujeme a podnikáme výpravy, učíme se novým věcem, zažíváme dobrodružství, děláme dobré skutky a nebojíme se žádných výzev. Našimi průvodci jsou kvalifikovaní vedoucí.

Foto: David Kolář

Hrajeme hry, při kterých si protáhneme svaly nebo vyzkoušíme naší pozornost. Jezdíme na jedno i vícedenní výpravy a poznáváme bližší i vzdálenější kraje, zkoušíme různé sporty a technické vychytávky, zapojujeme fantazii, poznáváme sami sebe a posilujeme svůj charakter, poznáváme historii a přírodu, pomáháme v okolí.

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Závěrem skautského roku jsou letní tábory. Učíme se tu dovednostem, jako je štípání dříví, zdravověda, táboření a další. Na vlastní kůži testujeme, jestli se dokážeme postarat o sebe i o ostatní.

Učíme se především hrou a až vyrosteme, budou z nás samostatní občané, na které bude spolehnutí a kterým nebude cizí pobyt v přírodě, pomoc druhým, spolupráce, fair play nebo zodpovědnost. 🙂

Foto: Zuzana Havlínová – Pipla

Podrobnější informace a zajímavosti najdete na webu celé organizace.

Skauting v Plzni

V 50 oddílech skautuje přes 2000 kluků a holek, teenagerů i dospělých dobrovolníků. Fungují zde všechny věkové kategorie od benjamínků (předškoláci), přes družiny vlčat a světlušek (6-10 let), skautů a skautek (11-15 let) nebo kmenů roverů a rangers (15-26 let) až po kluby dospělých.

Foto: Kamil Bečvář – Kamík

Během celého roku pořádáme různé akce pro naše členy (různé závody, plesy, setkání, hry, vzdělávací semináře) i širokou veřejnost (rozdávání Betlémského světla, Skauti dětem, přednášky). V této oblasti se aktivně angažuje Skautský institut v Plzni, který chystá přednášky, workshopy, zpívané, vycházky, kurzy, snídaně a mnoho dalšího.

Oddíly jsou sdružovány do středisek a ty jsou zaštiťovány okresem. Okres Plzeň-město tvoří 9 středisek, z čehož jedno je přístav vodních skautů. V čele stojí okresní rada Junáka, která je především organizační jednotkou a pomáhá střediskům a oddílům v technických záležitostech.