Začíná celostátní závod mladších skautů! V Plzeňském okresu bude soutěžit skoro 300 dětí.

Zveřejněno: pondělí 16. duben 2018 18:24

Také světlušky a vlčata (skauti a skautky od 8 do 11 let) z okresu Plzeň-město se zapojí do celorepublikového klání - Závodu Vlčat a Světlušek. Změří své síly a dovednosti s ostatními skauty z regionu a vítězné družstvo postoupí do krajského kola. 21. dubna budou v Plzni na Košutce skautské oddíly soutěžit v základním kole. 

Jednou za dva roky závodí světlušky a vlčata ze všech krajů České republiky, aby porovnali své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín.  Již od základní kol družiny plní celou řadu úkolů, které se promítají do konečného pořadí. Soutěží mezi sebou ve 4–8 členných skautských družinách. Probíhá na třech úrovních – základní, krajské a celostátní.

Cílem Závodu Vlčat a Světlušek však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, setkávání skautek a skautů v regionu i v rámci Česka, obohacení oddílových programů a vedení k praktickému využití skautských dovedností.

Číst dál: Začíná celostátní závod mladších skautů! V Plzeňském okresu bude soutěžit skoro 300 dětí.

Doubravečtí skauti zvou na Aprílové hrátky

Zveřejněno: pondělí 16. duben 2018 16:23

Na oslavu příchodu jara pořádají v neděli 8. dubna skauti na Doubravce tradiční APRÍLOVÉ HRÁTKY pro děti a rodiče z celého města. Letos se akce koná od 14 do 17 hod. v parku „V Homolkách“. Děti se mohou těšit na řadu her, zábavných úkolů, kreativních i nevšedních aktivit, například možnost vyzkoušet si chůzi po laně, lanové lávky či tradiční kuličkiádu.

 „Tuto tradiční akci pořádáme každý rok, abychom společně s plzeňskými rodinami oslavili příchod jara. Je to příležitost se sejít v příjemném prostředí a užít si zábavné odpoledne na čerstvém vzduchu,“ zve Plzeňany jedna z organizátorek akce Kristýna Hoblová a dodává, že akce se koná již podeváté. Vstupné se ani v letošním roce neplatí, a dokonce děti získají po absolvování všech disciplín drobnou odměnu.

 „Aprílové hrátky jsou určeny především předškolákům a dětem na prvním stupni ZŠ, ale některé aktivity s jistotou zaujmou i starší – například slackline nebo lanové lávky. Dále se mohou návštěvníci těšit na výtvarná stanoviště, malování na obličej a spoustu dalších různých her a hříček, kde si děti ověří svoji zručnost,“ upřesňuje Hoblová. Akce také zajímavou formou ukazuje, s jakými hrami je možné se setkat ve skautských oddílech. V loňském roce se Aprílových hrátek zúčastnilo na 120 dětí a 60 dospělých.

Junák – český skaut, z. s., v současné době sdružuje více než 60 000 dětí a dospělých a již dvanáctým rokem zaznamenává nepřetržitý nárůst počtu členů. V Plzni a okolí počet registrovaných členů přesahuje 1600. Plzeňští skauti se často zapojují do organizace kulturních, sportovních a charitativních projektů. Kromě účasti na Slavnostech svobody roznáší Betlémské světlo, připravují příměstské tábory nebo organizují zářijové aktivity pod společných názvem „Skauti dětem“.

 

Skauti opět pomáhají, tentokráte ve velikonočním období

Zveřejněno: pondělí 19. březen 2018 17:13

Po krátké odmlce se skauti ze střediska „Střela“ dohodli a otevřou na rohu Františkánské ulice a Kopeckého sadů v Plzni Velikonoční stánek – Skauti potřebným. Plzeňané si tak ve dnech 28. – 30. 3. 2018 budou moci zakoupit originální ručně vyráběné jarní dekorace a chybět nebudou ani pomlázky. Finanční výtěžek z prodeje skauti věnují Hospicu svatého Lazara v Plzni na vybavení pacientských pokojů. Stánek bude otevřen vždy od 10:00 do 18:00 hodin (od středy do pátku).

 „Zákazníci, kteří stánek navštíví, si mohou zakoupit ručně vyráběné výrobky a pořídit tak veselé jarní a velikonoční dekorace. Jejich zakoupením navíc přispějí na dobrou věc, a tak je, může těšit pocit z vykonaného dobrého skutku,“ uvádí Šárka Porvichová, organizátorka akce. Zakoupit si budou moci jarní osení, věnce a pomlázky, zdobené perníčky, domácí jelení lůj nebo pletené ošatky a další.

 Výtěžek z prodeje zboží přispěje k vybavení pacientských pokojůHospicu svatého Lazara v Plzni. „Hospice jsou specializovaná sociálně-zdravotnická zařízení, která lidem na konci života pomáhají k bezbolestnému a důstojnému odchodu. Proto kromě profesionální zdravotnické péče umožňujeme nemocným prožít závěrečnou etapu života dobře, smysluplně, včetně co nejbližšího kontaktu s rodinou, což často obnáší vzájemné rozloučení a smíření. Tomu napomáhá kromě lékařů, sester a ošetřovatelů také ergoterapeutka, sociální pracovnice, v případě zájmu psychologa duchovní. Hospic svatého Lazara poskytuje tuto komplexní péči nevyléčitelně nemocným jako jediné lůžkové zařízení tohoto typu pro Plzeňský kraj již 20 let. Každý rok takto doprovodíme přibližně 300 potřebných a v náročném období poskytujeme podporu také jejich blízkým (asi 700 lidí za rok). Přesto bychom bez sponzorů nemohli dělat to, co děláme,“ sděluje Viktor Glier, zástupce komunikativního oddělení sv. Lazara.

Číst dál: Skauti opět pomáhají, tentokráte ve velikonočním období

Z Betléma až do Plzně: skautky a skauti přivezou i letos plamínek Betlémského světla. Prozářit může také váš domov

Zveřejněno: čtvrtek 14. prosinec 2017 14:55

V sobotu 16. prosince 2017 si vánoční plamínek přeberou ve Vídni skautské delegace z celé Evropy, o den později, 17. prosince, se pak „rozjede“ vlaky po Česku. Během cesty se o něj starají skauti a skautky, díky kterým se dostane do všech regionů země. V Plzni bude Betlémské světlo k vyzvednutí v katedrále sv. Bartoloměje v sobotu 23. prosince odpoledne.   

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Cestu z Betléma do Vídně absolvuje letecky, v rakouské metropoli se pak předává skautům z jednotlivých evropských zemí – letos proběhne ceremonie 16. 12. v kostele sv. Františka z Assisi na náměstí Mexikoplatz. Z Vídně tradičně přivážejí Betlémské světlo brněnští skauti a skautky, kteří také koordinují následný rozvoz vlaky po všech koutech Česka. Ten začíná v neděli 17. 12. ráno a skautští dobrovolníci se ho ujmou již po devětadvacáté. Mezi prvními si budou moci plamínek odnést návštěvníci nedělní mše svaté v katedrálách v Brně (9h), Olomouci (10h) a Praze (10h).

„Pomocí Betlémského světla bychom chtěli připomenout význam Vánoc jako svátků klidu a míru, jejich duchovní stránku, která v posledních letech ustupuje před tou materiální. Důležitým rozměrem akce je pro mě i spojování lidí a prolamování bariér mezi nimi,“ říká skautský vedoucí Jan Svoboda, celostátní koordinátor akce.

Číst dál: Z Betléma až do Plzně: skautky a skauti přivezou i letos plamínek Betlémského světla. Prozářit...

Plzen 2015 ÚMO 3 Český rozhlas Liman sport Moudrá sova Železářství Votrubec MŠMT