Skauti otevřou první klubovnu v Křimicích

Zveřejněno: středa 24. květen 2017 6:59

Deset let trvající snaha skautských vedoucích jediného skvrňanského oddílu získat vlastní klubovnu se konečně podařila. Postaví montovanou klubovnu v Křimicích.

V září oslaví skvrňanská odnož skautského oddílu Jižní kříž ze střediska Stopa 10 let od svého vzniku. K výročí děti dostanou klubovnu – vlastní zázemí, které po celou dobu fungování oddílu chybělo. „Od knížete Lobkowicze jsme dostali na dobu neurčitou pronajatý pozemek v Křimicích, konkrétně jde o louku  a rybník o celkové rozloze 6 800 m2. Tento pozemek se nachází v přiměřené docházkové vzdálenosti ze zadních Skvrňan," uvádí člen oddílu Tomáš Basák. Navštěvovat skautský oddíl tak bude dostupnější nejen pro děti z Křimic, ale také z přilehlých obcí. Od září se děti budou scházet již v nových prostorách.

Oddíl Jižní kříž navštěvuje bezmála 60 skautů a skautek, z toho přibližně dvacítka dochází na schůzky do Skvrňan. Jedná se tak o jeden z největších oddílů v Plzni, přesto se děti potýkaly s tím, že nemají stálou klubovnu. „Přes snahy řešit tuto situaci s městem se nepodařilo najít žádné vhodné prostory. V létě se tak scházíme na dětských hřištích a v zimě máme pronajatou třídu na základní škole," vysvětluje Tomáš Basák, který dlouhá léta hledal pro oddíl trvalé zázemí. „Dokonce se nám podařilo sehnat klubovnu tvořenou ze dvou stavebních buněk se střešní nástavbou, a tak probíhaly snahy najít pro ni přijatelný pozemek. Ani to se nepodařilo, naše žádosti o pronájem městského pozemku vždy ztroskotaly," dodává Basák.

Skautský oddíl se přesune ze Skvrňan do Křimic na začátku školního roku. V současné době probíhají na pronajatém pozemku přípravné práce pro přesun klubovny, ke kterému dojde v průběhu letních prázdnin.

Nejen skvrňanští skauti se radují z nového zázemí. V září začne rekonstrukce základny u Seneckého rybníka, která potrvá asi půl roku a vyjde na víc než deset milionů korun. Projekt na rekonstrukci stavby patřící městu se připravuje asi dva roky ve spolupráci skautů s magistrátem. Po dokončení získají plzeňští skauti reprezentativní základnu, která bude sloužit stovkám dětí z celé Plzně.

Junák – český skaut je s téměř 58 tisíci členy největší organizací pro děti a mládež v Česku. V Plzni se skautingu věnuje bezmála 1 700 dětí a dospělých a jejich řady se neustále rozrůstají. Od začátku roku 2012 vzrostl počet členů Junáka – českého skauta v Plzni o 31 %.

 

Kontakty

Skautský oddíl Jižní kříž (skautské středisko Stopa Plzeň)
Tomáš Basák, správce klubovny
Tel: 605 519 399
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: http://27.skauting.cz

Junák – český skaut, středisko Stopa Plzeň, z. s.
Ing. Zdeněk Chval, Ph.D., vedoucí střediska
Tel: 739 429 970
Web: http://stopaplzen.skauting.cz

Junák – český skaut, okres Plzeň-město, z. s.
Mgr. Jitka Baslová, tisková mluvčí
Tel: 737 356 372
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.plzen.skauting.cz
Facebook: www.facebook.com/skautplzen

 

Skauti klubovna jizni kriz 1 jizni kriz 2