Skauti se představí tisícům plzeňských dětí

Zveřejněno: neděle 19. srpen 2018 15:48

Lanové překážky, jízdu na lodi, chůzi po laně, střelbu z luku, trampolínu, koloběžky nebo nevšední rukodělné aktivity – to a mnohem více si budou moci vyzkoušet děti, ale i jejich rodiče, v první polovině září. Skauti postaví různá stanoviště po celém městě, na kterých umožní stovkám Plzeňanů nahlédnout pod pokličku skautského programu.

 

„Aktivity pod společným názvem Skauti dětem se na jednotlivých stanovištích často liší, podle toho, jaký program je typický pro oddíl či skautské středisko, které stanoviště připravuje. Tím také ukazujeme dětem i jejich rodičům, že program ve skautu je velmi pestrý,“ upřesňuje předseda plzeňských skautů Jaroslav Liška.

 

Děti se budou moci naučit základní dovednosti v jízdě na lodi pod dohledem zkušených vodních skautů, na Doubravce si vyzkouší střelbu z luku, jinde je zas čeká například trampolína či koloběžky. Mohou si i otestovat svoji odvahu, a to hned na dvou místech Plzně ve Strašidelném lese.

 

„Často vidíme, jak dětská hřiště zejí prázdnotou, protože děti tráví svůj volný čas doma. Chybí jim pohyb, socializace, a přirozené poznávání světa a přírody okolo nich. Ve skautu děti tráví čas aktivně, často jezdí do přírody a poznávají nové přátele nejen mezi vrstevníky, ale také mezi vedoucími, kteří jsou pro ně přirozenou autoritou,“ vysvětluje Liška.

 

 Skauti dětem je společný název pro akce, které organizují junáci z Plzně s cílem umožnit veřejnosti zažít na vlastní kůži skautský program. Jednotlivé aktivity jsou připravovány skautskými oddíly, které mají v daném okolí své klubovny. Junák–český skaut v současné době sdružuje více než
60 000 dětí a dospělých. Jejich počet narůstá čím dál tím rychleji i v Plzni, kde skautuje necelých 1800 lidí všech věkových kategorií.

Číst dál: Skauti se představí tisícům plzeňských dětí

Začíná celostátní závod mladších skautů! V Plzeňském okresu bude soutěžit skoro 300 dětí.

Zveřejněno: pondělí 16. duben 2018 18:24

Také světlušky a vlčata (skauti a skautky od 8 do 11 let) z okresu Plzeň-město se zapojí do celorepublikového klání - Závodu Vlčat a Světlušek. Změří své síly a dovednosti s ostatními skauty z regionu a vítězné družstvo postoupí do krajského kola. 21. dubna budou v Plzni na Košutce skautské oddíly soutěžit v základním kole. 

Jednou za dva roky závodí světlušky a vlčata ze všech krajů České republiky, aby porovnali své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín.  Již od základní kol družiny plní celou řadu úkolů, které se promítají do konečného pořadí. Soutěží mezi sebou ve 4–8 členných skautských družinách. Probíhá na třech úrovních – základní, krajské a celostátní.

Cílem Závodu Vlčat a Světlušek však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, setkávání skautek a skautů v regionu i v rámci Česka, obohacení oddílových programů a vedení k praktickému využití skautských dovedností.

Číst dál: Začíná celostátní závod mladších skautů! V Plzeňském okresu bude soutěžit skoro 300 dětí.

Doubravečtí skauti zvou na Aprílové hrátky

Zveřejněno: pondělí 16. duben 2018 16:23

Na oslavu příchodu jara pořádají v neděli 8. dubna skauti na Doubravce tradiční APRÍLOVÉ HRÁTKY pro děti a rodiče z celého města. Letos se akce koná od 14 do 17 hod. v parku „V Homolkách“. Děti se mohou těšit na řadu her, zábavných úkolů, kreativních i nevšedních aktivit, například možnost vyzkoušet si chůzi po laně, lanové lávky či tradiční kuličkiádu.

 „Tuto tradiční akci pořádáme každý rok, abychom společně s plzeňskými rodinami oslavili příchod jara. Je to příležitost se sejít v příjemném prostředí a užít si zábavné odpoledne na čerstvém vzduchu,“ zve Plzeňany jedna z organizátorek akce Kristýna Hoblová a dodává, že akce se koná již podeváté. Vstupné se ani v letošním roce neplatí, a dokonce děti získají po absolvování všech disciplín drobnou odměnu.

 „Aprílové hrátky jsou určeny především předškolákům a dětem na prvním stupni ZŠ, ale některé aktivity s jistotou zaujmou i starší – například slackline nebo lanové lávky. Dále se mohou návštěvníci těšit na výtvarná stanoviště, malování na obličej a spoustu dalších různých her a hříček, kde si děti ověří svoji zručnost,“ upřesňuje Hoblová. Akce také zajímavou formou ukazuje, s jakými hrami je možné se setkat ve skautských oddílech. V loňském roce se Aprílových hrátek zúčastnilo na 120 dětí a 60 dospělých.

Junák – český skaut, z. s., v současné době sdružuje více než 60 000 dětí a dospělých a již dvanáctým rokem zaznamenává nepřetržitý nárůst počtu členů. V Plzni a okolí počet registrovaných členů přesahuje 1600. Plzeňští skauti se často zapojují do organizace kulturních, sportovních a charitativních projektů. Kromě účasti na Slavnostech svobody roznáší Betlémské světlo, připravují příměstské tábory nebo organizují zářijové aktivity pod společných názvem „Skauti dětem“.

 

Skauti opět pomáhají, tentokráte ve velikonočním období

Zveřejněno: pondělí 19. březen 2018 17:13

Po krátké odmlce se skauti ze střediska „Střela“ dohodli a otevřou na rohu Františkánské ulice a Kopeckého sadů v Plzni Velikonoční stánek – Skauti potřebným. Plzeňané si tak ve dnech 28. – 30. 3. 2018 budou moci zakoupit originální ručně vyráběné jarní dekorace a chybět nebudou ani pomlázky. Finanční výtěžek z prodeje skauti věnují Hospicu svatého Lazara v Plzni na vybavení pacientských pokojů. Stánek bude otevřen vždy od 10:00 do 18:00 hodin (od středy do pátku).

 „Zákazníci, kteří stánek navštíví, si mohou zakoupit ručně vyráběné výrobky a pořídit tak veselé jarní a velikonoční dekorace. Jejich zakoupením navíc přispějí na dobrou věc, a tak je, může těšit pocit z vykonaného dobrého skutku,“ uvádí Šárka Porvichová, organizátorka akce. Zakoupit si budou moci jarní osení, věnce a pomlázky, zdobené perníčky, domácí jelení lůj nebo pletené ošatky a další.

 Výtěžek z prodeje zboží přispěje k vybavení pacientských pokojůHospicu svatého Lazara v Plzni. „Hospice jsou specializovaná sociálně-zdravotnická zařízení, která lidem na konci života pomáhají k bezbolestnému a důstojnému odchodu. Proto kromě profesionální zdravotnické péče umožňujeme nemocným prožít závěrečnou etapu života dobře, smysluplně, včetně co nejbližšího kontaktu s rodinou, což často obnáší vzájemné rozloučení a smíření. Tomu napomáhá kromě lékařů, sester a ošetřovatelů také ergoterapeutka, sociální pracovnice, v případě zájmu psychologa duchovní. Hospic svatého Lazara poskytuje tuto komplexní péči nevyléčitelně nemocným jako jediné lůžkové zařízení tohoto typu pro Plzeňský kraj již 20 let. Každý rok takto doprovodíme přibližně 300 potřebných a v náročném období poskytujeme podporu také jejich blízkým (asi 700 lidí za rok). Přesto bychom bez sponzorů nemohli dělat to, co děláme,“ sděluje Viktor Glier, zástupce komunikativního oddělení sv. Lazara.

Číst dál: Skauti opět pomáhají, tentokráte ve velikonočním období

Plzen 2015 ÚMO 3 Český rozhlas Liman sport Moudrá sova Železářství Votrubec MŠMT