Skauti rozdají Betlémské světlo tisícům Plzeňanů

Zveřejněno: úterý 17. prosinec 2019 10:16

Tradičně v předvánočním čase přivážejí skauti do Plzně Betlémské světlo - oheň, který byl zažehnut v Betlémě a v podobě jediného plamínku překonal tisíce kilometrů. K vyzvednutí bude v neděli na ranní mši, v pondělí a na Štědrý den i na dalších místech Plzně.

 

Rozdávání Betlémského světla v Plzni mají každoročně na starosti skauti ze střediska ICHTHYS. „Nejdříve světlu požehná biskup Tomáš Holub, v neděli 23. prosince v 10:30 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Vzápětí nastane první příležitost, odnést si světlo domů.“ uvádí plzeňská koordinátorka Betlémského světla Lucie Urbanová. Další příležitost vyzvednout si plamínek bude v pondělí 23. prosince a to od 14 do 18 hodin ve stánku na náměstí Republiky, kde ho budou rozdávat skauti. O Štědrém dnu bude světlo k dispozici i na dalších místech v Plzni.

Číst dál: Skauti rozdají Betlémské světlo tisícům Plzeňanů

Skauti se představí tisícům plzeňských dětí

Zveřejněno: úterý 3. září 2019 11:18

Lanové překážky, chůzi po laně, střelbu z luku, trampolínu, koloběžky nebo nevšední rukodělné aktivity – to a mnohem více si budou moci vyzkoušet děti, ale i jejich rodiče, v první polovině září. Skauti postaví různá stanoviště po celém městě, na kterých umožní stovkám Plzeňanů nahlédnout pod pokličku skautského programu.

 

„Aktivity pod společným názvem Skauti dětem se na jednotlivých stanovištích často liší, podle toho, jaký program je typický pro oddíl či skautské středisko, které stanoviště připravuje. Tím také ukazujeme dětem i jejich rodičům, že program ve skautu je velmi pestrý,“ upřesňuje předseda plzeňských skautů Jaroslav Liška.

Číst dál: Skauti se představí tisícům plzeňských dětí

Skauti a skautky z Plzeňského kraje změří své síly

Zveřejněno: čtvrtek 6. červen 2019 21:02

Krajské kolo tradičního Svojsíkova závodu prověří 7. – 9. června znalosti a dovednosti třiadvaceti družin skautů a skautek z celého regionu. Úkoly v závodu jsou inspirované dobou před sto lety, akce proběhne v Rokycanech na Skautské louce a v jejím okolí. Vítězná skupina postoupí do finále závodu – celorepublikového klání o nejschopnější skautskou družinu.

 

Jednou za dva roky závodí skauti a skautky ze všech krajů České republiky, aby porovnali své schopnosti, dovednosti a znalosti v široké škále disciplín. Svojsíkův závod je určen pro skauty a skautky ve věku 11–16 let a je vyvrcholením tradiční postupové soutěže čtyř až osmičlenných skautských družin. Probíhá na třech úrovních – základní, krajské a celostátní.

Cílem Svojsíkova závodu však není jen změření sil zúčastněných družin, ale hlavně podpora jejich fungování, spolupráce, setkávání skautek a skautů v regionu i v rámci Česka, obohacení oddílových programů o nové aktivity a využití skautských dovedností v simulovaných životních situacích.

Číst dál: Skauti a skautky z Plzeňského kraje změří své síly

Skauting na Doubravce slaví sto let

Zveřejněno: pátek 15. březen 2019 15:54

V letošním roce uběhlo sto let od prvních zmínek o skautingu na území Plzně Doubravky. Skauti Doubravka k významnému výročí připravili na konec března oslavy, které připomenou pohnutou historii skautského hnutí v této části města i v celé republice a zároveň ukážou, jak se skauting za ty roky proměnil. V sobotu 30. 3. zvou všechny bývalé členy, pamětníky i ostatní zájemce do svého areálu na pamětní setkání s výstavou a v neděli 31. 3. uspořádají na Habrmannově náměstí tradiční Aprílové hrátky.

 

První část oslav, v sobotu 30. 3., slouží k připomenutí pohnutých dějin skautingu na Doubravce. Za sto let prošly doubraveckými skautskými oddíly stovky lidí, kteří vyznávali a vyznávají demokratické principy a osvojili si aktivní přístup k okolnímu světu. Skauti připravili v rámci oslav výstavu, která přiblíží dějiny doubraveckého skautingu a připomene jejich významné milníky a osobnosti – např. válečné exilové letce Pavlíka, Šindeláře a Záleského či doubravecké osobnosti v odboji. Výstava bude volně přístupná v areálu kluboven „Pod Chlumem“ od 14:00 do 18:00 i s doprovodným programem. Zveme všechny pamětníky, bývalé i současné členy, jejich rodiny a přátele, aby přišli na setkání a připomněli si společně s námi naše pohnuté dějiny. V 17:00 proběhne slavnostní nástup s pietním aktem uctění válečných letců a zasazením památečního stromu. Mimo jiné se dozvíte, například proč se doubravecké skautské středisko jmenuje „5. květen“, jak se skauti zapojovali do odboje a jakou roli hráli při osvobozování Plzně.

Číst dál: Skauting na Doubravce slaví sto let

Plzen 2015 ÚMO 3 Český rozhlas Liman sport Moudrá sova Železářství Votrubec MŠMT